Przystanie Kajakowe

 

      Przystanie kajakowe powstały dzięki projektowi "Kajakiem po Warmii — budowa infrastruktury na szlaku Łyny". Był on realizowany w latach 2009-2013. Całość inwestycji kosztowała ponad 1,5 mln zł, z czego blisko 1 mln to dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO. W ramach projektu wybudowano nad Łyną 9 przystani kajakowych.

     Projekt ten zakładał poszerzenie oraz poprawę jakości oferty turystycznej terenów leżących przy rzecze Łynie. W ramach projektu zagospodarowano przestrzeń i uporządkowano teren bezpośrednio przyległy do szlaku kajakowego Łyny (w wyznaczonych na stanice kajakowe miejscach):
• Powiat Lidzbarski – dwie przystanie, w miejscowościach Łaniewo i Rogóż;
• Gmina Bartoszyce – jedna przystań w Bartoszycach, przy ul. Jagiellończyka;
• Gmina Dobre Miasto – trzy przystanie – Cerkiewnik, Smolajny oraz Dobre Miasto;
• Gmina Dywity – jedna przystań, na kanale pomiędzy rzeką Łyną a jeziorem Mosąg w Brąswałdzie;
• Gmina Lidzbark Warmiński - dwie przystanie, przy ul. Kalinowskiego oraz przy ul. Kopernika.
 
     Łyna jest największą rzeką regionu i jedenastą pod względem długości rzeką w Polsce. Jest to niezwykle interesujący szlak kajakowy biegnący w otoczeniu unikalnej przyrody. Górny bieg Łyny to wspaniałe lasy i jeziora oraz dwa przełomy pozwalające zasmakować emocji typowych dla spływów rzekami górskimi.
 

 


 


 

 

 


 

Przystań kajakowa na rzece Łyna w Dobrym Mieście, przy ul. Górnej, usytuowana w centrum Dobrego Miasta, leży na prawym brzegu rzeki, zachęca do zatrzymania się na dłużej i zwiedzenia miasta. Do dyspozycji kajakarzy są: dwie drewniane altany, dwa pomosty pływające, parking na cztery miejsca postojowe, toalety, kosze na śmieci, stojaki na kajaki i rowery, trawnik (plac biwakowy), ciąg pieszy wzdłuż nabrzeża. Miejsce jest oświetlone.
 
 

 

 


 

Przystań kajakowa na rzece Łyna w Cerkiewniku, położona na lewym brzegu rzeki, od północy graniczy z mostem. Wyposażona w: drewnianą altanę, pomost pływający, toalety, kosze na śmieci, drewniane stojaki na kajaki, plac do biwakowania, parking na pięć miejsc postojowych.
 
 

 

 


 

Przystań kajakowa na rzece Łyna w miejscowości Smolajny, znajduje się na prawym brzegu rzeki, pomiędzy zwartymi kompleksami pól uprawnych oraz lasów. Znajdziemy tu dwie drewniane altany, pomost pływający z trapem dojściowym, parking na cztery miejsca postojowe, stojaki na kajaki, toalety, plac do biwakowania, miejsce wyznaczone na ognisko, kosze na śmieci.